Regeneracja DPF – jak to się robi i dlaczego warto?

Filtry DPF to bardzo problematyczne elementy eksploatacyjne samochodu, których wysoki koszt wymiany, może kusić niektórych kierowców do całkowitego usunięcia ich z pojazdu, zamiast opłacenia wymiany. Może to jednak skutkować nie tylko problemami prawnymi, ale również technicznymi. Chociaż w odpowiednich warunkach DPF jest w jest w stanie częściowo oczyszczać się sam, to jedynie profesjonalna regeneracja pozwala usunąć z niego pozostałe zanieczyszczenia, gwarantując 100% skuteczność filtra, przy znacznie niższym koszcie niż zakup nowego.

Dlaczego samoczynne oczyszczanie filtra DPF to za mało?

Filtr cząstek stałych DPF służy do zatrzymywania i neutralizacji cząstek sadzy, które tworzą się podczas spalania paliwa. Został zaprojektowany w taki sposób, aby przy nieprawidłowym odczycie z czujników monitorujących przepustowość, zmieniał nastawy pracy silnika, podnosił temperaturę w filtrze i wypalał zgromadzoną tam sadzę. Metoda ta jest jednak bardzo ograniczona, wymaga bowiem jednostajnej i długotrwałej jazdy przy wysokich prędkościach, na przykład na autostradzie. Problem pojawia się, gdy korzystamy z auta głównie w mieście, często stoimy w korkach i proces oczyszczania nie ma szans sam się ukończyć. Zapychanie kanalików i przedostawanie się do oleju silnikowego resztek niedopalonego paliwa z rozpoczętej regeneracji wpływa negatywnie na takie części pojazdu, jak chociażby wirnik turbosprężarki. W konsekwencji użytkownik zostaje ostrzeżony o złym stanie DPF w formie zapalonej kontrolki check engine bądź bezpośrednio samej kontrolki awarii filtra DPF. Co więcej, silnik wchodzi wtedy w awaryjny tryb pracy i ogranicza osiągi samochodu.

Na czym polega profesjonalna regeneracja DPF?

Dawniej wielu kierowców zamiast wymieniać zużyty filtr na nowy, całkowicie go usuwało, montując w jego miejscu atrapę, która pozwalała na pozytywne przejście badań technicznych. Obecnie istnieją warsztaty, które zajmują się profesjonalnym oczyszczaniem DPF. Pozwalają one na pozbycie się z tego elementu między innymi:

– osadów,

– popiołu,

– nagaru olejowego,

– drobinek tlenku ceru.

Większość serwisów stosuje w tym celu myjki ciśnieniowe oraz szkodliwe płyny czyszczące, na przykład do mycia kominków. Inne używają myjek ultradźwiękowych i mocnych detergentów. Wszystko to sprawia, że czyszczenie filtra, którego zadaniem jest ochrona przed zanieczyszczeniem, mija się z celem, ponieważ chemiczne środki są dla ekologii jeszcze większym problemem niż spaliny. Na szczęście, funkcjonują w naszym kraju takie przedsiębiorstwa, jak Turbo Krymar w Białymstoku, którego priorytetem jest nie tylko skuteczna regeneracja DPF, ale również troska o środowisko. Krymar jest liderem w swojej branży ze względu na zastosowanie technologii szwajcarskiej firmy FFSolution, która oczyszcza filtr przy użyciu zwykłej wody, bezpiecznych, odpowiednio przebadanych płynów i opatentowanej nowoczesnej technologii. Jeżeli poddany regeneracji filtr nie jest uszkodzony, taka metoda czyszczenia przywraca go praktycznie do stanu fabrycznego, pozwalając kierowcy nie tylko oszczędzić pieniądze, ale również przyczynić się do ochrony środowiska.

Turbo Krymar pomaga budować wśród kierowców świadomość ekologiczną. Filtry DPF są bowiem niezwykle ważnym elementem wyposażenia samochodu, zwłaszcza w dobie tak wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Zarówno obecność tej części, jak i jej pełna sprawność ma bezpośredni wpływ na ilość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń, wydobywających się ze spalanego paliwa. Nie powinno się zatem nawet brać pod uwagę jej całkowitego usuwania. Kiedy samoczynne oczyszczanie filtra to za mało przy naszym stylu jazdy, warto zdecydować się na profesjonalną regenerację, która chroni zarówno nasz samochód, jak i środowisko, w którym żyjemy.