Jak tworzyć strony internetowe?

Strony internetowe to podstawowe miejsce naszej działalności w sieci, zarówno jeśli prawdziwy biznes, bloga czy jeśli publikujemy inne materiały. Własna witryna pozwala kierować na nią ruch z reklam internetowych, przedstawiać ofertę, przekazywać ciekawe materiały i o wiele więcej. Aby stworzyć swoją własną stronę internetową, nie musimy ograniczać się do jednego wyboru, a szereg różnych wyjść pozwala wybrać to dla nas najlepsze. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na pytania, jak tworzyć strony internetowe?, czym cechuje się każde rozwiązanie?, oraz czy stworzenie własnej witryny jest trudne. Informacje i porady poniżej.

Kreatory stron internetowych

Pierwszym sposobem na stworzenie swojej własnej strony internetowej jest skorzystanie ze specjalnych kreatorów. W sieci jest ich bardzo wiele — część z nich dostępnych jest w polskiej wersji — część tylko w angielskiej. Choć mogą różnić się pewnymi detalami, ich ogólny sposób działania jest bardzo podobny. Po wybraniu kreatora rozpoczynamy tworzenie witryny w sposób graficzny. Wybieramy konkretny szablon, określamy jakie elementy (np. grafika czy pole tekstowe) mają się znaleźć w konkretnym miejscu, przeciągając je na nie – uzupełniamy stronę tekstem. W tym wypadku nie musimy znać się ani na kodowaniu czy programowanie, ani również komputerach. Jest to największa zaleta tego rozwiązania. Do najpopularniejszych kreatorów należą:

Kreatory witryn zazwyczaj są darmowe w podstawowym zakresie. Oferują wiele darmowych szablonów, umożliwiają stworzenie funkcjonalnej witryny, ale posiadają też adres z nazwą firmy np. mojastora.nazwakreatora.pl oraz np. baner reklamowy na stronie, że została ona stworzona w konkretnym kreatorze. Za kilkanaście — kilkadziesiąt złotych miesięcznie możemy wykupić pakiet premium i pozbyć się całkowicie reklam oraz wybrać dedykowaną domenę np. moja firma.pl. Takie rozwiązanie nie jest kosztowne, ale wymagane, jeśli prowadzimy firmę.

Osobiste tworzenie stron www

Jeśli posiadamy pewne umiejętności informatyczne lub potrafimy programować, możemy stronę internetową wykonać samodzielnie. W tym celu wystarczy pobrać jeden z darmowych programów do tworzenia stron i możemy rozpoczynać kreowanie witryny. Niektóre z nich posiadają graficzny podgląd i możliwość edycji strony, taki jak w edytorze tekstowym co jest bardzo poręczne. Samodzielnie możemy stworzyć poszczególne strony i podstrony, menu, elementy takie jak tabele czy sekcje na stronie oraz uzupełniać je tekstem. Możemy również korzystać z grafik czy tworzyć zaawansowane gadżety. Takie rozwiązanie jest optymalne, gdy zależy nam na dokładnym dostosowaniu strony do swoich potrzeb lub wprowadzeniu zaawansowanych funkcji. W internecie jest również wiele darmowych i płatnych szablonów gotowych stron, które możemy dzięki oprogramowaniu edytować.

Gdy strona internetowa zostanie stworzona, musimy samodzielnie wykupić hosting, czyli miejsce na serwerze, domenę oraz samodzielnie wykonać pozycjonowanie stron. O ile w przypadku kreatorów online istnieją miejsca, w których możemy wpisać dane kluczowe — np. o czym jest nasza strona itp. i dzięki temu witryna będzie pozycjonowana – w tym przypadku opisy i metadane musimy wpleść w kod samodzielnie. Hosting wraz z domeną to koszt kilkunastu — kilkudziesięciu złotych a uruchomienie strony wymagać będzie przynajmniej średniej znajomości branży IT.

Zlecenie stworzenia witryny agencji marketingowej lub IT

Bardzo ciekawym, komfortowym i kompleksowym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy agencji marketingowej, firmy IT lub freelancerów. W tym wariancie zamawiamy wykonanie konkretnej strony internetowej i płacimy za jej wykonanie, ale w zamian odbieramy gotowy produkt. W internecie bardzo prosto znaleźć osoby czy firmy oferujące takie usługi. Możemy również sprawdzić ich portfolia czy opinie. Wybór odpowiedniego wykonawcy nie jest zatem trudny. Wykonanie witryny w zależności od jej zaawansowania czy wykonawcy to koszt od ok. 50 zł – 100 zł nawet do kilku tysięcy złotych. W cenie 900 zł – 2000 zł z pewnością będziemy mogli zamówić stronę internetową przeznaczoną do biznesowych celów a za nieco większą sumę wdrożyć nawet prosty sklep internetowy.

Firmy i agencje marketingowe oferują również dodatkowe usługi takie jak pozycjonowanie stron i działania reklamowe. To bardzo wygodne rozwiązanie. Jeśli więc wolimy przeznaczyć pewne sumy i zdać się na profesjonalistów — wybór tej opcji jest bardzo korzystny. Ze zlecania wykonania stron internetowych, ich uruchomienia czy obsługi warto korzystać niezależnie od ceny, jeśli prowadzimy biznes. Profesjonalne strony internetowe zwrócą się bardzo szybko a straty, jakie mogą powstać poprzez nieodpowiednie ich samodzielne tworzenie, potrafią być duże. Klienci znacznie chętniej korzystają z witryn, które są estetyczne, nowoczesne i działają bez zarzutu.

Odpowiedzi na pytanie „jak tworzyć strony internetowe?” jest kilka. Każda z nich posiada swoje plusy i minusy. Wybór powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami, potrzebami czy możliwościami finansowymi. Warto również porozmawiać o wyborze ze znajomymi, doradcami w firmach marketingowych czy poprosić o przygotowanie oferty freelancerów. Konkretne propozycje pozwolą wybrać konkretne zaproponowane rozwiązanie.