Ile zarabia doradca kredytowy? Jak rozpoznać dobrego doradcę

Na początku warto przybliżyć pojęcie doradcy kredytowego, czyli kim jest, czym dokładnie się zajmuje oraz jakie posiada kwalifikacje.

Jest on bardzo często mylony z doradcą inwestycyjnym. To nie są dwie te same osoby, a co więcej różnica między nimi jest ogromna. Dla przykładu, większość osób z doradcą inwestycyjnym nigdy nie miała, ani nie będzie miała do czynienia, gdyż liczba tych osób w Polsce nie przekracza sześciuset. Są to osoby zdające specjalne egzaminy, posiadające szeroki zakres wiedzy, jeżeli chodzi o sektor finansowy. Co więcej jest to zawód kontrolowany oraz uregulowany prawami, w przeciwieństwie do doradcy kredytowego.

Z doradcą kredytowym spotka się niemalże każdy poszukujący korzystnego dla siebie kredytu na mieszkanie, dom, czy też działalność gospodarczą. Jest on pośrednikiem pomiędzy bankiem, a klientem. Jego zadanie polega na znalezieniu korzystnego kredytu dla swojego klienta, z pośród ofert dostępnych na rynku.

Po czym poznać dobrego doradcę kredytowego?

Fakt, iż doradca kredytowy podchodzi poważnie i z zaangażowaniem do poszukiwań najlepszego dla klienta kredytu, nie jest taki oczywisty. Warto zwrócić uwagę, czy chce on poznać sytuację finansową, plany oraz możliwości osoby poszukującej dobrej oferty kredytowej. Ocena ryzyka oraz możliwości spłaty, również mają istotne znaczenie. Dlatego ważna jest ocena podejścia doradcy do klienta. Większe zainteresowanie sytuacją świadczy o jego profesjonalizmie.

Dobry doradca kredytowy może również pochwalić się szerszą wiedzą z zakresu finansów, doświadczeniem oraz zadowolonymi klientami, z którym wcześniej współpracował. Warto również dodać, że większe szanse na uczciwość i rzetelność ze strony doradcy, można znaleźć u tego niezależnego. Oznacza to, iż nie pracuje w firmach bezpośrednio powiązanymi z bankami lub instytucjami finansowymi.

Jeżeli doradca proponuje ofertę, bez wcześniejszego wywiadu, oznacza to, iż ma on po prostu dobre, korzystne dla siebie układy z bankiem, którego ofertę proponuje.

Jak sprawdzić doradcę kredytowego?

Jest kilka sposobów, które pozwolą nam na ”sprawdzenie” doradcy kredytowego. Można poszukać opinii wśród jego byłych klientów, czy poprosić o tabelę systemu prowizyjnego. Zapytanie o jego doświadczenie, czy specjalizację również tutaj nie zaszkodzi.

Jakie kwalifikacje posiada doradca kredytowy?

Tu trzeba się zmierzyć z pewnym rozczarowaniem. Doradca kredytowy jest po porostu sprzedawcą usług bankowych.

Od doradcy kredytowego nie są wymagane zwykle żadne licencje, uprawnienia, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. W praktyce oznacza to, że każdy może zostać taką osobą.

Trzeba mieć jednak pewne predyspozycje, między innymi zdolność nawiązywania kontaktu z klientem, umiejętność prowadzenia rozmowy, otwartość, pewność siebie oraz zorientowanie na cel.

W jaki sposób zarabia doradca kredytowy?

Można się zastanawiać w jaki sposób zarabia doradca kredytowy, skoro klienci najczęściej nie płacą mu nic. Jego zarobki zwykle opierają się na systemie prowizyjnym. Prowizja udzielana jest przez bank, w którym klient wziął kredyt za pośrednictwem doradcy, a jego wysokość zależy od banku lub instytucji finansowej. Oznacza to, że zarobki rosną wraz z wysokością kredytu. Dlatego należy mieć się na baczności przy korzystaniu z usług doradcy kredytowego, gdyż im większy kredyt zostanie sprzedany, tym wyższe wynagrodzenie może on otrzymać.

Jak wiadomo w jednym miejscu można zarobić więcej, a w drugim mniej. Tak samo jest w przypadku doradcy kredytowego. Prowizje przez niego otrzymywane zwykle są wysokie, jednak znacznie mogą się od siebie różnić w zależności od miejsca. Te najniższe wahają się na poziomie 0,5%, a najwyższe mogą przekraczać nawet 4%.

Dla przykładu, jeżeli klient zdecyduje się na kredyt o wysokości 300 tysięcy złotych, a doradca otrzymuje prowizję w powyższym przedziale, to może on liczyć na wynagrodzenie od 1 500 do 12 tysięcy złotych. Jest to oczywiście wynagrodzenie za jedną transakcję, czyli jednego klienta.

Oznacza to, że zarobki doradcy kredytowego zależą od liczby klientów, którzy decydują się na kredyt za jego pośrednictwem . Mają oni zatem szerokie pole do popisu, dające im możliwość zarobienia naprawdę dużych pieniędzy.

Możliwe zarobki w tej branży są bardzo motywujące, jednak należy pamiętać, iż wynagrodzenie oparte głównie na systemie prowizyjnym, nie daje stałych dochodów. Mogą być miesiące gorsze i lepsze, a większa ilość sprzedanych kredytów przez doradcę, oznacza dla niego wyższe zarobki. Mogą być jednak miesiące, kiedy doradca nie sprzeda żadnego kredytu, a wtedy jeżeli jest niezależnym pracownikiem pozostaje bez wynagrodzenia.

Jak jeszcze może zarobić doradca kredytowy?

Wysokość systemu prowizyjnego oraz wielkość kredytu to nie jedyne źródła zarobku doradcy kredytowego. Na dodatkowy dochód może on liczyć, jeżeli klient zdecyduje się np. na dodatkowe ubezpieczenie kredytu, lokatę w banku lub założenie konta w danym banku. Wtedy doradca najczęściej otrzymuje pojedyncze wypłaty, które są dodatkiem do prowizji otrzymanej ze sprzedaży kredytu.

Jak wygląda praca w biurze dworactwa finansowego?

Jest to na pewno opcja bezpieczniejsza, jednak dająca zdecydowanie mniejsze zarobki. Wynagrodzenie podstawowe w takim miejscu dla doradcy kredytowego jest niewielkie, ale jest niezależnie od wyników sprzedaży.

Prowizje w biurach nie jest zbyt satysfakcjonujące, bo zwykle nie przekraczają one 1% wartości kredytu. Większa część zysku trafia na konto firmy, w przeciwieństwie do niezależnych doradców kredytowych, którzy otrzymują na swoje konto całą prowizję oferowaną przez bank.

Jakość świadczonych usług przez biura finansowe również pozostawia wiele do życzenia. Pracownicy zwykle dostają z góry narzucony plan sprzedażowy, który musi zostać zrealizowany w danym okresie czasowym. Jeżeli tak się nie stanie doradca nie może liczyć na dobre wynagrodzenie, co może powodować chęć sprzedaży kredytów za wszelką cenę, nie bacząc na dobro klienta, jego potrzeby oraz możliwości.

Od czego mogą zależeć zarobki doradcy kredytowego w biurze?

Zarobki doradcy kredytowego w biurze mogą być różne w zależności od doświadczenia, wykształcenia, czy dodatkowych kwalifikacji. W takich miejscach ma również znaczenie stanowisko pracy, które zajmuje pracownik.

Często mogą oni liczyć na możliwości rozwoju zawodowego i zwiększające się zarobki poprzez dobre wyniki sprzedażowe i realizacje planów.

Na co może liczyć pracownik biura kredytowego?

Praca w biurach może mieć jednak swoje zalety. Doradcy zatrudnieni przez różne firmy często mogą liczyć na pewne dodatki, których nie posiadają niezależni pracownicy. Należy tutaj wymienić między innymi prywatną opiekę medyczną, karnety na siłownie lub zajęcia rekreacyjno-sportowe oraz telefony komórkowe do dyspozycji.

Niektóre firmy organizują dla swoich pracowników szkolenia, które pozwalają na podnoszenie kwalifikacji, zdobywanie nowej wiedzy oraz poznawanie tajników sprzedażowych, co może przyczynić się do podniesienia wyników pracy.

Przy korzystaniu z usług doradcy kredytowego zawsze należy trzymać rękę na pulsie, gdyż zarabiają oni na klientach przez co ich intencje nie zawsze są szczere, tak jak może wydawać się na początku. Warto poszukać doradcy wśród znajomych, czy rodziny, gdyż szansa, iż zostaniemy oszukani jest znacznie mniejsza.

Warto stosować się do powyższych wskazówek, po czym poznać dobrego doradcę kredytowego oraz jak go ”sprawdzić”, aby uniknąć rozczarowania. Dobro klienta nie zawsze jest jego priorytetem, o czym należy pamiętać.

Ważne jest również, iż to klient podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą kredytu, nigdy odwrotnie!

Źródła:

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-znalezc-dobrego-doradce-kredytowegohttps://jakoszczedzacpieniadze.pl/ile-zarabia-doradca-kredytowyhttp://www.postawnaswoim.pl/kariera/czym-zajmuje-sie-doradca-finansowy/http://www.postawnaswoim.pl/kariera/ile-zarabia-doradca-finansowy-zarobki-w-polsce/https://www.ratkomat.pl/blog/ile-zarabia-doradca-finansowyhttps://www.zawodowe.com/kategorie/finanse_i_bankowosc/doradca_kredytowy/opis_i_zarobki/