Dlaczego warto inwestować w nieruchomości? Jakie jest ryzyko, a jakie możliwości?

Posiadając pewien kapitał wiele osób zastanawia się, co z nim zrobić, bo jak wiemy nie warto trzymać pieniędzy w przysłowiowej skarpetce. Pieniądz może tracić na wartości, a możliwości finansowe indywidualnych osób zmieniać się, co jest ściśle zależne od sytuacji ekonomicznej danego kraju. Dlatego właśnie warto myśleć na przód, co może być kluczem do zapewnienia sobie pewniejszej sytuacji finansowej na długie lata.

Tu naprzeciw wychodzi rynek nieruchomości, który jest wręcz  gigantyczny w swoich możliwościach. Inwestycja w nieruchomości jest jedną z najbardziej opłacalnych i najczęściej wybieranych opcji (zaraz obok złota) przez posiadaczy nadwyżki finansowej. Jednak nie tylko osoby posiadające nadmiar gotówki decydują się w ten sposób inwestować. Jest to również dobry sposób, aby rozpocząć gromadzenie oczczędności.

Nieruchomości – dlaczego jest to sektor najczęściej wybierany przez inwestorów?

Przede wszystkim, jest to bezpieczny sposób na lokatę pieniędzy. Popyt na nieruchomości jest duży i zawsze będzie, gdyż bez przerwy otwierają się nowe firmy, które potrzebują biura, sklepy potrzebujące lokalu, czy młodzi ludzie poszukujący swojego pierwszego mieszkania. Ceny nieruchomości są stabilne i raczej bezpieczne od nagłych spadków. Wynika z tego, że stosunek zysku do ryzyka jest bardzo zachęcający.

Mam pieniądze – więc dlaczego nie lokata?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Biorąc pod uwagę stopę procentową oferowaną przez różne banki dla lokaty kapitału, nie trudno zauważyć, iż procent zwrotu będzie naprawdę niewielki w stosunku do ulokowanej kwoty. Średnie oprocentowanie dla lokaty to około 2-4%, nie licząc oczywiście prowizji pobieranej przez instytucję.

Po zainwestowaniu w nieruchomość, możemy mieć rzeczywisty wpływ na zwrot w skali roku, ponieważ to my nią zarządzamy  i ustalamy zasady. Jego wysokość może osiągnąć nawet do 40% lub więcej w zależności od potencjału. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb, do których możemy dostosować nasz przychód z inwestycji oraz czynników, które mają wpływ na wartość nieruchomości.

Jakie są możliwości na rynku nieruchomości?

Jak było wyżej wspomniane, jest to branża dająca wiele możliwości, które powinniśmy rozważyć przed inwestycją. Należy tu wziąć pod uwagę jaką gotówką dysponujemy, czy chcemy uzyskać kredyt w banku, a jak tak to jakiej wysokości. Warto zauważyć, iż kredyt jest stosunkowo łatwo uzyskać w kwestii mieszkań, czy domów. Więc może od tego warto zacząć nasze plany inwestycyjne, jeżeli nie dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi.

Mieszkania

Pierwsze co przychodzi na myśl, gdy mówimy o inwestycji w nieruchomości to mieszkania.

Można je wykorzystać jako jednorazowy zastrzyk gotówki, polegający na zakupie, a następnie sprzedaży z zyskiem. Decydując się na taką strategię, zwykle poszukujemy mieszkania, które jest raczej w stanie ‘’ do remontu ‘’, aby kupić je za jak najniższą kwotę. Wiąże się to z tym, iż musimy zainwestować kolejne pieniądze w remont oraz poświęcić temu trochę czasu. Daje to jednak możliwość do znacznego podniesienia wartości nieruchomości.

Inną opcją jest zakup mieszkania pod wynajem. Zapewnia nam to co miesięczny, dodatkowy dochód. Możemy zrezygnować wtedy z dorabiania nadgodzinami, a uzyskany czas możemy spędzić z rodziną, czy przyjaciółmi. Co więcej, biorąc pod uwagę wysokość emerytur w Polsce, jednocześnie zapewniamy sobie spokojną starość oraz niezależność finansową. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem, gdyż możemy trafić na uciążliwych najemców, którzy będą mieli problem z regularnymi płatnościami, czy szacunkiem cudzej własności, którą w tym przypadku będzie nasze mieszkanie. Jednak po sporządzeniu odpowiedniej umowy, z którą może pomóc nam prawnik, nie powinniśmy się czuć zagrożeni.

Zapewniamy przyszłość naszym dzieciom

Mieszkanie, które przez długie lata służyło na wynajem, w pewnym momencie możemy przekazać naszym dzieciom, zapewniając im spokojniejsze wkraczanie w dorosłość. Przez lata wynajmu, z pewnością zdążymy zgromadzić pokaźną kwotę, która może pozwoli nam na koleją inwestycję?

Tańsza alternatywa – garaż

Jeżeli nie posiadamy kwoty, która pozwala na zakup mieszkania, a nie chcemy zapożyczać się w banku, warto rozważyć zakup garażu pod wynajem. Ryzyko zniszczeń jest na pewno mniejsze, niż w przypadku mieszkania, a zapotrzebowanie równie wysokie. Jak wiemy, samochodów na drogach jest coraz więcej, a miejsc parkingowych brak. Już w niewielkich miastach za garaż, w odpowiednio dobrej lokalizacji, możemy oczekiwać nawet 200-250 zł miesięcznie. Również będzie to stanowić satysfakcjonujący, w stosunku do ceny garażu, miesięczny dodatek do naszej wypłaty.

Inwestycja w rynek nieruchomości daje  nam zabezpieczenie na przyszłość, ponieważ  nabyte wcześniej nieruchomości możemy w każdej chwili sprzedać za tę samą lub wyższą kwotę. Oznacza to, że możemy zapewnić ruch naszym środkom, bez obawy utraty ich wartości.

Od czego zacząć inwestycję, jeżeli chcemy zainwestować w nieruchomość?

  • Wybór lokalizacji

Nawet najpiękniejsze mieszkanie z nowoczesnym sprzętem nie przyniesie nam oczekiwanych zysków, jeżeli będzie w kiepskiej lokalizacji. Przed zakupem nieruchomości należy dokładnie zbadać rynek danego miasta, które dzielnice cieszą się największą popularnością, a których mieszkańcy raczej unikają. Z większą łatwością przyjdzie nam wynajem, czy sprzedaż w pierwszym przypadku.

  • Sprawdzenie stanu technicznego

Przed kupnem nieruchomości warto udać się do niej z fachowcem, który oceni czy nie będzie konieczne wykonanie poprawek technicznych. Jeżeli tego nie zrobimy, może okazać się, iż doprowadzenie lokalu, czy mieszkania do odpowiedniego stanu będzie nas sporo kosztować.

  • Ustalenie celu inwestycji

Zastanówmy się w jakim celu będzie wykorzystana nasza nieruchomość. Jeżeli planujemy wynajem kawalerek dla studentów, dostosujmy pod nich lokalizacje. Cenę pozwoli ponieść nieruchomość niedaleko uniwersytetu.

  • Przemyślenie kwestii finansowych

Jeżeli planujemy wziąć kredyt, warto rozejrzeć się za jak najkorzystniejszą ofertą w banku. W tym celu udajmy się do kilku instytucji, aby mieć pewność, iż wybieramy najlepszą z możliwych. Można znaleźć na rynku oferty, które nie wymagają wkładu własnego, jednak warto w takim przypadku upewnić się, czy oprocentowanie nie wykracza za bardzo poza normy.

  • Łapmy okazje

Monitorując rynek oraz oferty kupna/sprzedaży na bieżąco pozwoli nam być  dobrze zorientowanym oraz uczyni z nas fachowców, jeżeli chodzi o wycenę nieruchomości. To z kolei pozwoli nam podejmować tylko i wyłącznie najbardziej korzystne dla nas decyzje inwestycyjne.

Jak podnieść cenę naszej nieruchomości?

Warto zbadać oczekiwania rynku przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji :

  • Jeżeli planujemy zakup nieruchomości pod wynajem, zastanówmy się, czy popyt jest większy na małe kawalerki, czy kilkupokojowe mieszkania? Jaką popularnością cieszą takie na parterze, a jaką na 10 piętrze?
  • Jaki metraż jest najczęściej poszukiwany przez właścicieli mniejszych lub większych firm potrzebujących lokalu?
  • Garaż na pełnym mieszkańców osiedlu również zapewni nam długoterminowego najemcę

Sprostanie oczekiwaniom rynku pozwoli nam zwiększać swoje zyski!

Podsumowując, rynek nieruchomości daje nam wiele możliwości oraz pozwala na samodzielne zarządzanie finansami – to my decydujemy o kwocie jakiej oczekujemy za wynajem, czy sprzedaż. Jest to bardzo elastyczna dziedzina, której prognozy na przyszłość są pozytywne, co pozwala na bezpieczną lokatę naszych oszczędności.

Inwestując w nieruchomości myślimy bardzo przyszłościowo, gdyż daje nam to możlywość gromadzenia oszczędności, bez więszego ryzyka. Jednocześnie mamy gwarancję stałego dochodu finansowego, jeżeli decydujemy się na wynajem lokalu, czy mieszkania.

Ważna jest jednak analiza rynku, porównywanie nieruchomości oraz podejmowanie tylko przemyślanych decyzji. Przestrzeganie tych zasad zapenwi nam sukces oraz pozwoli na spokojne cieszenie się gromadzeniem oszczędności.

Teskty źródłowe :

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

https://www.viem.pl/pl/twoje-finanse/dlaczego-warto-inwestowac-w-nieruchomosci

https://galeriakoszalin.pl/aktualnosci,dlaczego-warto-inwestowac-w-nieruchomosci,117.html

https://www.flstrefa.pl/dlaczego-warto-inwestowac-w-nieruchomosci.html

http://sunstreetinvestment.pl/blog/3-powody-dlaczego-warto-inwestowac-w-nieruchomosci/