Jak oszczędzać wodę, czyli kilka wskazówek na zmniejszenie zużycia wody.

Gdybym był bogaty…

Pewnie wielu z Was każdego dnia zastanawia się, co zrobić żeby być bogatszym i mieć więcej pieniędzy na własne przyjemności. Mamy dwie możliwości albo będziemy więcej zarabiać, co nie zawsze jest takie proste, albo zaczniemy każdego dnia oszczędzać i zmienimy swoje nawyki. Co miesiąc zdajecie sobie sprawę z tego, że większość Waszych opłat to właśnie rachunki. Zróbcie coś z tym. Małymi krokami zmieńcie swoje życie. Zacznijcie od zapoznania się z naszymi wskazówkami, które wyjaśnią wam jak oszczędzać wodę! Zaczynamy.

Na dobry początek.

Żeby móc oszczędzać wodę, najpierw należy sprawdzić czy nie wycieka w niepożądanych miejscach, dlatego zacznij od sprawdzenia stanu instalacji wodociągowej w Twoim domu. Przede wszystkim powinieneś zlokalizować i zlikwidować wszystkie przecieki (pomogą Ci w tym odczyty liczników), takie jak nieszczelne spłuczki, kapiące krany itp. Dodatkowo w niektórych miejscach możesz zamontować urządzenia ograniczające zużycie wody. Dobrym pomysłem są perlatory, dzięki którym woda miesza się z powietrzem, a to z kolei umożliwia ograniczenie strumienia wody przy równoczesnym zwiększeniu jego objętości, a także siły spłukiwania. Możesz kupić krany wyposażone już w perlator lub zamontować go, na zwykłym kranie za pomocą nasadki. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet 350 zł rocznie. Zainwestuj także w spłuczki w toalecie z funkcją spłukiwania 3/6 litrów. Możesz także zaizolować rury, dzięki temu woda będzie szybciej ciepła i unikniesz jej zmarnowania. Pamiętaj także, o tym, że baterie jednouchwytowe pomagają nam dużo szybciej wyregulować temperaturę wody niż bateria z dwoma kurkami. Jeśli masz możliwość wybierz baterię termostatyczną, która oprócz funkcji utrzymywania stałej temperatury wypływającej wody ma wbudowany przycisk, który zmniejsza strumień wody, w ten sposób oszczędzisz nawet do 30% wody.

Oszczędzaj w domu.

Przede wszystkim nie wylewaj wody, pomyśl czy nie możesz wykorzystać jej drugi raz, np. wodę po kąpieli możesz wykorzystać do sprzątania, a tą po myciu warzyw do podlewania. Jeśli masz jakieś małe rzeczy do wyrzucenia, takie jak chusteczki higieniczne, niedopałki papierosów itp. wyrzuć je do kosza, a ograniczysz zbędne spłukiwanie wody w toalecie. Codziennie podczas wizyty w łazience pamiętaj, że pełna wanna wody to około 180 litrów, pomyśl, czy musisz napełniać wannę do końca, a może lepiej do połowy lub zastąpić kąpiel szybkim, energetycznym prysznicem, podczas którego zużywasz około 10 litrów wody na minutę. Jeśli jesteś na etapie kupna armatury łazienkowej wybierz nowoczesną słuchawkę prysznicową – wodooszczędną, jeśli nie chcesz teraz wiele zmieniać zastosuj reduktor przepływu wody. Cokolwiek robisz czy myjesz zęby, twarz czy się golisz – zawsze zakręcaj kran, możesz w ten sposób oszczędzić nawet 9 litrów wody na minutę! Do mycia zębów możesz używać wody, którą wcześniej nalejesz do kubeczka. Gdy myjesz ręce nigdy nie ustawiaj kranu w maksymalnej pozycji. Tak duży strumień wody na pewno nie będzie Ci do tego potrzebny. Pralkę i zmywarkę zawsze zapełnij do końca i dopiero rozpocznij mycie lub pranie. A może zainwestuj w nowoczesną zmywarkę, która wyposażona będzie w programy różnicujące zużycie wody, w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń, a także system czujników stopnia zabrudzenia wody – urządzenie bada stopień zmętnienia wody i używa jej do dalszego mycia lub wymienia na czystą. To samo dotyczy pralek, które posiadają programy oszczędnościowe oraz specjalną funkcję prania, gdy wsad pralki mamy wypełniony wyłącznie do połowy. Urządzenie automatycznie dopasowuje wtedy ilość wody potrzebnej do przeprowadzenia wybranego programu. Nowsze pralki mają także wbudowane wagi dobierające ilość wody w zależności od ciężaru pranych ubrań. Jeśli już myjesz ręcznie naczynia, najpierw nalej wodę do zlewu, spłukiwać możesz już pod bieżącą wodą, ale rób to bardzo energicznie. Pomyśl o wodzie także podczas planowania posiłków. Mrożone mięso lub inne potrawy możesz wyciągnąć z zamrażarki kilka godzin wcześniej, zamiast zalewać je wodą dla szybszego rozmrożenia.

Oszczędzaj w ogrodzie.

Przyszło lato, nie ma deszczu, a Ty marnujesz litry wody na podlewanie trawnika. Oczywiście, żeby utrzymać go w dobrym stanie musisz podlewać, ale rób to z umiarem. Trawa potrzebuje podlewania raz w tygodniu, a jeśli pojawi się deszcz możesz robić to nawet raz na dwa tygodnie. Możesz również ograniczyć parowanie wody przez ściółkowanie gleby lub zwiększyć pojemność wodną gleby, poprzez wymieszanie jej z obornikiem, torfem, kompostem lub za pomocą specjalnych substancji obsorbujących wodę, takich jak np. hydrożel. Ważne też, żeby woda nie leciała bez sensu na wybetonowane miejsca, takie jak chodnik, ulica czy podjazd. Wykorzystaj ją wyłącznie do pielęgnacji roślin, które potrzebują częstego podlewania, inne poradzą sobie bez Twojego podlewania. Pomyśl również o dobry zraszaczu. Pamiętaj, żeby w odpowiednim czasie go wyłączyć. Oszczędność wody to nie tylko jej mniejsze użycie, możesz również sam ją zbierać w specjalnych zbiornikach na deszczówkę. Taką wodę również wykorzystasz do podlewania roślin. Jeśli chcesz oszczędzić zapomnij o myciu wężem samochodu, podjazdu czy tarasu i chodników. Do tych czynności używaj wyłącznie wody napełnionej do wiadra, szczotek i gąbek. Chcesz urozmaicić swój ogród – oczywiście jest to możliwe, ale polecamy stosować wyłącznie fontanny z zamkniętym obiegiem wody.

A może innowacyjne instalacje…

Pierwszą z polecanych przez nas jest instalacja nawadniająca. Powinny zainwestować w nią osoby posiadające duży ogród. To się naprawdę opłaca! Dzięki temu oszczędzicie dużo czasu i wody, a przy tym odczuwalną ilość pieniędzy. Instalacja taka składa się ze zraszaczy i przewodów doprowadzających wodę. Nowoczesnym rozwiązaniem są w tym przypadku tak zwane pocące się węże, które przepuszczają wodę na całej swojej powierzchni. Gdy taka instalacja będzie już zamontowana profesjonalny programator umożliwi Wam ustawienie czasu podlewania, a także kolejności włączania się i wyłączania poszczególnych sekcji w ogrodzie. Dodatkowo czujniki wilgoci zadecydują, czy podlewanie jest potrzebne.
Kolejną instalacją jest instalacja dualna, umożliwiająca ponowne wykorzystanie wody. Polega to na tym, że woda zużyta w umywalce lub zlewie wykorzystana zostaje do spłukiwania toalety. Żeby ją zainstalować należy połączyć odpływ umywalki lub zlewu z rezerwuarem muszli klozetowej. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić prawie 50% wody przeznaczonej do spłukiwania toalety! Bardzo nowoczesną jest instalacja zbierająca wodę z wanien, brodzików i umywalek i uzyskująca z niej tak zwaną wodę szarą. Specjalnie opracowany system zbiera zużytą wodę z całego domu i przepuszcza ją przez naturalne filtry (piaskowe lub żwirowe), biologiczne, a także mechaniczne. Następnie woda kumulowana jest w podziemnych zbiornikach. Bez najmniejszych problemów można wykorzystać ją do sprzątania, spłukiwania toalet, mycia samochodów, podjazdów, chodników itp. Cała instalacja wymaga dwóch pionów kanalizacyjnych: jednego do zbierania wody szarej, drugiego do odprowadzania do kanalizacji ścieków z misek ustępowych i zlewozmywaka. Ostatnia omówiona przez nas instalacja, która jest bardziej kosztowna i skomplikowana niż te poprzednio omawiane to instalacja deszczowa. System polega na gromadzeniu deszczówki, oczywiście w specjalnych zbiornikach. Tak uzbieraną wodę wykorzystujemy potem do sprzątania, prania, spłukiwania toalet, mycia samochodów i podjazdów, a także do podlewania ogrodu. Właściwie nie nadaje się jedynie do picia i mycia. Trzeba przyznać, że nie jest to tania alternatywa i wymaga kupna zbiornika i wykonania skomplikowanych technicznie instalacji. Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami cała ta inwestycja zwróci nam się po około 8 latach. Pamiętajmy jednak o tym, że koszty wody i ścieków stale rosną, dlatego warto o tym poważnie pomyśleć.

Żyj świadomie.

Po przeczytaniu tego artykułu nie musisz od jutra wprowadzać w życie wszystkich naszych porad. Warto jednak żebyś od czegoś zaczął. Zmień swoje nawyki, postępuj świadomie i krok po kroku wdrażaj nowe rozwiązania. Jesteśmy przekonani, że poza Tobą i Twoim portfelem, różnicę odczuje także nasze środowisko. Żyj świadomie!

http://www.aquanet.pl/jak-oszczedzac-wode-poradnik,154

https://muratordom.pl/wnetrza/lazienka/woda-na-wage-kazdej-zotowki-aa-ngqt-rFzD-98yU.html

http://www.domplusdom.pl/mebel/jak-codziennie-oszczedzac-wode