Ile zarabia prywatny detektyw?

Dla wielu dzieci praca detektywa to szczyt marzeń. Niesamowici bohaterowie jak Herkules Poirot, którzy potrafią dzięki swojej przenikliwości i dedukcji rozwiązać każdą zagadkę. Z boku ten zawód wygląda na bardzo elitarny, ciekawy, ekscytujący, niebezpieczny i… opłacalny. Jak jest naprawdę? Kim jest detektyw i czym się zajmuje? Dla kogo jest ta praca i czy warto się za nią zabrać? Na te pytania odpowiada tekst.

Kim jest detektyw?

Jest to osoba, która uzyskała licencję detektywistyczną i świadczy usługi, których zakres został dokładnie opisany w ustawie o usługach detektywistycznych. Zwykle agencja detektywistyczna specjalizuje się w jakieś konkretnej dziedzinie. Znajdziemy tutaj specjalistów od zdrad małżeńskich, od poszukiwań ukrytego majątku czy ludzi, którzy szukają zaginionych osób.

Czym się zajmuje?

Można podzielić na dwie grupy to, czym zajmują się detektywi. Po pierwsze mamy usługi skierowane dla osób prywatnych:

  • Jednym z najczęstszych zadań powierzonym specjalistom to udokumentowanie poprzez zdjęcia, nagrania audio czy wideo, dokumenty itd. zdrad jednego z małżonków. Cały ten materiał wykorzystywany jest podczas rozwodu z orzekaniem o winie jako dowód w sprawie.
  • Poszukiwania zaginionych osób. Gdy zawodzi policja, wielu ludzi szuka pomocy gdzieś indziej. Najczęściej jest to detektyw. Inni, chcąc zwiększyć swoje szanse na odnalezienie zaginionego, jednocześnie już z poszukiwaniami policji, sięgają po pomoc agencji detektywistycznych.
  • Często jest zlecana detektywowi obserwacja jakieś osoby, grupy osób, firmy itd.
  • Niektórzy detektywi jak popularny Rutkowski zajmują się poszukiwaniem skradzionych czy zaginionych samochodów.

Natomiast jeśli chodzi o usługi skierowana do firm to zwykle mamy do czynienia z:

  • Sprawdzaniem, czy dana osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim (L4) jest tak naprawdę chora i niedysponowana. Czasami ludzie korzystają z takiego zwolnienia jak z dodatkowego urlopu i dlatego często pracodawca zgłasza się do agencji detektywistycznej o pomoc, gdy zmaga się z nadużywaniem chorobowego przez pracownika
  • Wywiadem na temat danego pracownika. Ma to najczęściej miejsce, gdy przyjmuje się nową osobę do firmy na jakieś znaczące czy bardzo odpowiedzialne stanowisko. Agencja detektywistyczna może sprawdzić, czy osoba starająca się o stanowisko np. wypisała prawdę w swoim CV.
  • Prześwietlaniem kontrahenta – firma chce być tutaj pewna wypłacalności. Przez takie działania można uchronić się od znacznych strat finansowych i problemów.
  • Przyglądaniem się czy dany pracownik korzysta z mienia firmowego w ustalony sposób. Może się zdarzyć, iż pracownik używa np. samochodu firmowego po godzinach pracy – niezgodnie z ustaleniami.

Dla kogo jest ta praca?

Po pierwsze musimy zdobyć licencję detektywistyczną. Aby zostać dopuszczonym do jej zdawania, nie możemy być karani, musimy posiadać ukończone 21 lat i posiadać co najmniej wykształcenie średnie. Sam proces zdobywania licencji nie jest prosty i wymaga dużej wiedzy i umiejętności od kandydata.

Detektyw to osoba o silnych nerwach, która nie daje się ponieść emocjom. Jest bardzo stresująco, gdyż trafiają się różne zlecenia, jak i odmienni klienci. Trzeba się też pogodzić z różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Przestępcy raczej nie będą liczyć się z detektywem tak jak z policjantem… Jest to idealna praca dla ludzi, którzy pracowali wcześniej w służbach mundurowych np. w policji. Takie osoby mają już wiele umiejętności, które przydadzą się im później w pracy detektywa. Także znajomości, które zostały nawiązane, będą pomocne podczas przyszłych spraw.

Kto powinien unikać takiej pracy?

Jeśli mamy osobowość gaduły, to taka praca nie jest dla nas. Detektyw musi dochować tajemnicy dotyczącej sprawy, więc jeśli od razu kusiłoby nas, by opowiedzieć naszym znajomym o właśnie zakończonej pomyślnie sprawie – trzeba sobie odpuścić ten zawód. Dla wszystkich, którzy mają słabe nerwy, ta praca nie jest odpowiednia.

Zarobki

Dobra agencja detektywistyczna potrafi zarobić bardzo dobre pieniądze. Tutaj jak wszędzie wszystko zależy od renomy i umiejętności. Początkujący detektywi zarabiają znacznie mniej niż ich doświadczeni koledzy. Tak czy inaczej, jest to branża bardzo dochodowa, aczkolwiek praca adekwatnie wymagająca i stresująca.

Czy warto?

Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Dla jednych będzie to wymarzona praca, która nie jest monotonna i daje możliwość dobrego zarobku. Natomiast dla innych będzie ona nazbyt stresująca i niebezpieczna, aby się w nią angażować. Jeszcze inni nie będą mogli ubiegać się o licencję detektywistyczną, gdyż po prostu nie spełniają wymagań i przez to są wykluczeni z tego fachu.