Ile kosztuje wesele? Jak zminimalizować wydatki?

Każdy, kto chce zorganizować wesele, musi liczyć się z dużymi kosztami. Ile właściwie kosztuje organizacja wesela? Co się na nią składa? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. 

Co składa się na koszt wesela?

Organizując uroczystość weselną warto wypisać sobie, co musimy zorganizować. Mając określony budżet możemy dodać jakiś szczegół, lub zastąpić go innym – tańszym. Co właściwie składa się na koszt wesela?

 • Ubiór pary młodej
 • zaproszenia dla gości
 • wynajem sali
 • zespół, lub DJ grający w czasie uroczystości
 • kwiaty i wystrój sali
 • prezenty dla gości
 • ewentualne atrakcje w czasie wesela: fotobudka, pokaz sztucznych ogni lub tańca
 • barman (niekoniecznie musimy go mieć na naszym weselu)
 • prezenciki dla gości i upominki dla rodziców weselnych
 • fotograf i kamerzysta
 • tort weselny

Są to także koszty związane ze ślubem, które mamy na myśli mówiąc o kosztach weselnych. Mowa tu między innymi o:

 • obrączkach
 • wystroju kościoła
 • opłatach związanych ze ślubem kościelnym
 • samochód, którym pojedziemy do kościoła

Ubiór pary młodej – coś na czym nie da się oszczędzić?

Powszechnie uważa się, że na ubiorze pary młodej nie da się oszczędzić. Jest to błędne myślenie. Owszem można. O ile Pan Młody raczej na ten wyjątkowy dzień kupuje sobie nowy garnitur, koszule, muszkę, czy krawat, tak suknia Pani Młodej może być pożyczona. Istnieje wiele wypożyczalni sukien ślubnych. Wypożyczenie kosztuje, w zależności od miasta i modelu sukni około 1500,00 zł. Dużo? Może i tak, ale za nową suknie wydać musimy minimum 3 000,00 zł. Możemy także odkupić od kogoś suknie ślubną. Jest to ciekawa propozycja, a suknie taką można znaleźć na popularnych portalach już za 900,00 zł. Trzeba jednak liczyć się z ewentualnymi poprawkami, które będzie trzeba wykonać u krawcowej. Suknie takie są zazwyczaj szyte na miarę i trudno dopasować ją do swojej sylwetki.

Zaproszenia dla gości – liczy się oryginalność

Z zaproszeniami jest tak, że możemy kupić najzwyklejsze w świecie, za około 2,00 zł za sztukę. Możemy zamówić te bardziej ekskluzywne, które mogą kosztować nawet do 10,00 zł za jedną sztukę. Jaki jeszcze wybór mamy? Jeśli znajdziemy chwilę czasu, możemy wykonać je samodzielnie. Wystarczy drukarka, kolorowe kartki, drobiazgi, którymi ustroimy kartkę, klej na gorąco lub taśma dwustronna. Ogranicza nas wtedy tylko nasza wyobraźnia. Trzeba jednak tą metodę przemyśleć. Czy czasem nasza kreatywność nas nie zaskoczy i gadżety, które zapragniemy przykleić do zaproszenia nie wyniosą nas więcej niż kupno tych ekskluzywnych kartek. Pomysł ten jednak jest na tyle wart przemyślenia, że możemy zrobić spersonalizowane kartki, które będą przy okazji świetną pamiątką.

Wynajem sali

Musimy pamiętać, że koszt wynajęcia sali zależy od tego, gdzie chcemy bawić się na naszym weselu. Z pewnością najtańszą opcją są różnego rodzaju świetlice i sale. W tym przypadku jednak na barki Pary Młodej spada nie tylko znalezienie takiego miejsca, ale także poszukanie cateringu, który zajmie się kuchnią i obsługą gości. Coraz rzadziej, jednak nadal spotyka się wesela organizowane w domu Pani lub Pana Młodego. O ile nie płacimy za wynajem, tak następnego dnia zamiast cieszyć się mężem, żoną, trzeba zakasać rękawy i doprowadzić dom do porządku. Opcja ta sprawdza się jedynie wtedy, gdy wyprawiamy skromną uroczystość. Wiele lokali proponuje Parom Młodym wynajęcie sal na wesele, a koszt takiego wynajmu jest różny w zależności od menu jakie wybierzemy. Na obrzeżach dużych miast koszt taki może wynieść już 180,00 zł od osoby. Jest to niewiele, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że jest to koszt nie tylko wynajmu, ale także wyżywienia w czasie imprezy. Najdroższą opcją jest organizacja wesela w zamku lub pałacu. Niestety sceneria także ma znaczenie. Takie wesela kosztują już ponad 200,00 zł od osoby. Nawet jeśli wybierzemy najskromniejsze menu.

Czy DJ jest tańszą opcją?

Czasem Pary Młode decydują się, że zaniechają pomysłu wynajęcia na czas wesela całego zespołu muzycznego i szukają DJa. Wbrew pozorom nie zawsze jego wynajęcie wychodzi taniej. Dobry DJ bardzo się ceni. Koszt jego wynajęcia zależy od tego, jak znany jest, ale przede wszystkim od regionu w Polsce. Czasem lepiej poszperać w internecie i nawiązać kontakt z tańszym zespołem, który może nawet w cenie dojechać dość daleko. Kwestia tego, czy wybrać zespół, czy DJ nie powinna opierać się na kwocie, a na tym czy wolimy słuchać muzyki granej na żywo, czy chcemy na weselu bawić się w klimatach klubowych. Można też połączyć te opcje. Niektóre zespoły współpracują z DJami. Para Młoda decyduje wtedy, czy zespół z DJem grają naprzemiennie, czy może DJ wchodzi na scenę zaraz po oczepinach. 

Wystrój sali – do kogo należy dopilnowanie tego obowiązku?

Warto sprawdzić w umowie z salą, do kogo należy wystrój i kwiaty. Tak czy inaczej z pewnością nam zostanie kupno winietek. Jeżeli wynajmujemy salę-świetlicę, do nas należy przygotowanie całego wystroju. Miejsca takie często posiadają swoje obrusy i bieżniki, ale reszty musimy dopilnować sami.

Prezenty dla gości – co wybrać?

W internecie można znaleźć setki pomysłów na prezent dla gości weselnych. Jeśli jednak i na tym chcemy oszczędzić, ciekawą propozycją są samodzielnie upieczone babeczki. Możemy je przystroić w celofan i przewiązać wstążką w tym samym kolorze, co nasz kolor przewodni. Z pewnością wszyscy ucieszą się ze słodkiego upominku.

Atrakcje weselne – na co się zdecydować?

Ile Par Młodych, tyle pomysłów na atrakcje, jakie zapewnimy gościom w czasie wesela. Jeśli jednak już chcemy zorganizować coś ciekawego, zdecydujmy się na jedną, góra dwie atrakcje. Wesele składające się z samych urozmaiceń kończy się dla gości, zwłaszcza tych hucznie opijających ten piękny dzień, bardzo źle. W momencie, gdy pijący alkohol goście nie są w stanie go „wytańczyć”, mogą szybko zakończyć świętowanie z Wami tego pięknego dnia.

Fotograf, kamerzysta, czy oboje?

Zastanówmy się wspólnie, na czym nam zależy najbardziej. Na pięknych zdjęciach, czy filmie? Może jedno z nas woli oglądać imprezy na ekranie telewizora czy komputera, a drugie wspominać ten dzień trzymając album ze zdjęciami w rękach? To, czy wynajmiemy kamerzystę, fotografa, czy oboje to znów kwestia indywidualna. Trzeba jednak wiedzieć, że uwiecznienie tego dnia wiąże się z dużymi kosztami. To kogo wynajmiemy może mieć duży wpływ na to, ile kosztuje wesele. Są fotografowie, którzy zrobią nam przepiękną sesję już za około 1500,00 zł, a są fotografowie-artyści, którzy za fotografowanie ślubu życzą sobie nawet 6000,00 zł.

Wesele to piękny dzień, który zdarza się raz w życiu. Każdy chce, by było wyjątkowe i piękne. Planując wesele zróbmy sobie chociaż ogólny kosztorys, w którym sprawdzimy na co nas stać i na co możemy sobie pozwolić. Może warto oszczędzić na szczególe, na którym nam nie zależy i wydać te pieniądze na coś innego? Na przykład zamiast zapraszać na wesele barmana, gdy mamy rodzinę pijącą wina, warto wydać te pieniądze na np obrączki, które tak bardzo nam się podobają? Na to, ile kosztuje wesele wpływ mają nie tylko atrakcje w czasie imprezy, ale także miejsce, gdzie ją organizujemy, a także region Polski, w którym uroczystość ma miejsce.