Komornik – czym się zajmuje i jakie są jego zarobki?

Dla większości ludzi komornik to osoba, z którą nikt nie chce mieć do czynienia. Jest to trudna i wymagająca praca będąca jednak także znakomitym źródłem zarobku. Nie dziwią więc rzesze chętnych na to stanowisko. Czym dokładnie zajmuje się taka osoba i ile zarabia? Co można więcej powiedzieć na temat pracy komornika?

Kim jest komornik?

Zwykle jest to osoba, która jest urzędnikiem państwowym, a do jej zadań należy ściąganie należności od dłużników. Robi to legalnie pod kontrolą sądu, a zajęcia dokonuje na podstawie wydanych orzeczeń.

Czym się zajmuje?

Jego zadanie formalnie jest proste. Zajmuje się on przeprowadzaniem egzekucji sądowych. Oczywiście tylko w definicji proces jest prosty, gdyż ściąganie należności od danego dłużnika nie jest łatwe. Komornik sądowy może zająć mienie pieniężne i niepieniężne dłużnika. Czyli nie tylko jest on w stanie zabrać pieniądze, ale także np. nieruchomości czy samochody.

Czym są licytacje komornicze?

Popularnością w telewizji cieszą się coraz bardziej programy, gdzie przeprowadzane są licytacje komornicze. To właśnie na nich wielu ludzi wyszukuje ciekawe oferty dotyczące np. mieszkań. Czym tak naprawdę są licytacje? Tutaj komornik stara się spieniężyć przedmioty dłużnika, aby móc dzięki uzyskanej kwocie spłacić zadłużenie osobie poszkodowanej.

Co może być przedmiotem takiej licytacji komorniczej?

  • mieszkania
  • meble
  • samochody
  • ubrania
  • biżuteria
  • zegarki, dodatki
  • sprzęt AGD
  • elektronika, komputery
  • towar luksusowy np. łodzie, jachty

Wymagania na stanowisko

Nie jest łatwo zostać komornikiem sądowym. Trzeba mieć ukończone 26 lat, być niekaranym, mieć obywatelstwo polskie. Koniecznie trzeba także zdać obowiązkową aplikację komorniczą. Po zakończeniu wszystkich formalności trzeba przystąpić i zdać egzamin komorniczy. Następnie przepracować 2 lata jako asesor komorniczy. Z tego miejsca można już zacząć pracę w roli komornika sądowego. Oczywiście cały proces jest podany tutaj w wielkim uproszczeniu i jest jeszcze bardziej zawiły, jeśli wnikać w szczegóły.

Jakie cechy idealnego kandydata?

Bez wątpienia najważniejszą cechą osoby, która chce pracować na tym stanowisku, jest odporność na stres. W tej pracy jest go mnóstwo. Zwykle nie można liczyć się z tym, iż egzekwowanie prawa będzie przebiegało w miły i bezbolesny sposób. Niestety tak nie jest. Wielu dłużników unika komorników, ukrywa majątek, a nawet jest na różne sposoby agresywnym wobec komornika.

Warto by komornik sądowy był inteligentny i pojętny, gdyż musi dobrze wyznawać się na różnych regulacjach prawnych. Trzeba mieć dużą wiedzę i ciągle ją pogłębiać, gdyż zmiany są na porządku dziennym. Dobry komornik powinien mieć odpowiednie umiejętności interpersonalne, które będą pomocne podczas prowadzenia rozmów. Licytacje komornicze to miejsce, gdzie przydadzą się tzw. umiejętności miękkie, dzięki którym cały proces będzie przebiegał sprawnie i w spokojnej atmosferze.

Konieczne jest, aby osoba, która chce zostać komornikiem, była spokojna, zrównoważona emocjonalnie po to, by nie dać się ponieść podczas trudnych i wymagających sytuacji. Osoby agresywne i niespokojne absolutnie na nadają się do wykonywania tego zawodu. Warto także być cierpliwym, gdyż sam proces ubiegania się o to stanowisko jest długi i niepewny.

Jakie są wady takiej pracy?

Jest to niesamowicie trudna, wymagająca i… niebezpieczna praca. W zasadzie można przyjąć, iż komornik praktycznie w większości przypadków spotyka się z niechęcią (w najlżejszej formie). Czasami jednak może się zdarzyć agresja emocjonalna czy słowna skierowana w jego stronę. Bywają też skrajne przypadki, gdzie dochodzi do agresji fizycznej. Nie jest to łatwy kawałek chleba.

Zarobki

Najpierw trzeba wyjaśnić sprawę, na czym zarabia komornik sądowy. Jeśli uda się mu pozytywnie doprowadzić sprawę do końca, to zarabia dzięki opłatom egzekucyjnym. Opisując to w prosty sposób: jeśli komornik ściągnie z dłużnika wyznaczony dług, dostaje od niego pewien procent. Dlatego im dana osoba jest lepsza, skuteczniejsza i bardziej pracowita – tym lepiej zarabia.

Z pewnością żaden komornik sądowy (http://ko nie przymiera głodem. Mało tego. Zarobki na tym stanowisku w porównaniu np. do średniej krajowej są ogromne! Nie ma więc co się dziwić, że wielu ludzi ciągnie do tego zawodu. Zapewnia on bowiem doskonałą stabilizację finansową. Aczkolwiek ciągle są wprowadzane zmiany co do prowizji, jakie dostaje komornik16.pl – więc nie można być pewnym, jakie zarobki będą w przyszłości. Tak jak było już wcześniej napisane, wiele zależy od tego, czy dana osoba jest skuteczna, gdyż im lepiej pracuje, tym więcej zarabia.

Komornik – zawód doskonały?

Jak każdy inny zawód ma on swoje wady i zalety. Jego największą zaletą są bardzo dobre zarobki. Aczkolwiek czy równoważy to trud lat nauki i starań o taką pracę? Z pewnością ciężkie, stresujące a czasami nawet niebezpieczne warunki nie przemawiają za doskonałością tego zawodu i skutecznie zniechęcają wielu ludzi do niego.